Türkçe | English | العربية | русский | 中国 | Deutsch | Français

HABERLER

Seramik Granit Mermer Seçimi

Seramik Granit Mermer Seçimi

HABERLER

Evlerimizin banyo ve mutfak gibi alanlarında sürekli olarak kullanılan ürünler arasında fayans, granit, mermer ve seramik gibi ürünler bulunuyor. Bu ürünler genellikle sahip olduğu özelliklerden dolayı su kullanılan alanlarda daha çok tercih edilmektedir. Bu ürünlerin her birinin ayrı fiziksel özellikleri vardır, bu nedenle kullanım alanları da farklılıklar gösterir. Ayrıca görsel olarak sağladığı avantajlardan dolayı da fayans ve mermer gibi ürünler kullanılmaktadır.

Fayans, Mermer, Granit ve Seramiklerin Kullanım Alanları

Fayanslar yukarıda da belirttiğimiz gibi yapılarda su kullanımının çok olduğu alanlarda kullanılırlar. Banyo duvarları ve zeminleri ile mutfaklardaki tezgah ile mutfak dolabı yapımı arasında kalan bölüm fayansların en çok kullanıldığı alanlardandır. Ayrıca laboratuvar, restoran ve otellerin belirli kısımlarında da fayanslardan yararlanılır. Fayanslar suya dayanıklı olma özelliğinden yararlanmanın yanı sıra, görsel olarak da ortamı ayrı bir güzellik katmasından dolayı da sıklıkla tercih edilen yapı malzemelerindendir. Tabiki iyi bir dekorasyon için iyi bir fayans ustası bulmak gerekir.

Mermer ise daha çok dayanıklılığı ve görsel olarak sağladığı estetikten dolayı tercih edilen yapı ürünlerindendir. Mermerler ise daha çok inşaat sektöründe dekorasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yapılardaki mutfak tezgahları da genellikle mermerden yapılmaktadır.

Granit, yapılarda farklı alanlarda kullanılan bir yapı malzemesidir. Yine mutfaklardaki tezgahlarda, banyolardaki banko alanları ve süpürgelik gibi alanlarda granitten yararlanılmaktadır. Ayrıca yapılardaki farklı alanlarda da sağladığı estetik görünümden dolayı da granit kullanılmaktadır.

Seramik ise binaların dış cephelerinde, havuzların zemin ve duvar kısımlarında, çeşitli fabrikaların zemin döşemelerinde rahatlıkla kullanılabilen malzemelerdendir.

Fayans, Mermer, Granit ve Seramiklerin İnsan Sağlığına Etkisi

Yapıların farklı bölgelerinde sürekli olarak tercih edilen mermer, seramik, fayans ve granit gibi ürünlerin insan sağlığı için de oldukça önemli etkileri vardır. Özellikle yaşam alanı olarak kullanılan ev ve ofis gibi ortamlarda kullanılan bu yapı malzemeleri genellikle sulu ortamlarda kullanıldığı için ortamdaki duvarları suya karşı dayanıklı duruma getirdiği için herhangi bir şekilde nemlenme ve küflenme gibi olumsuz durumların oluşmasını engeller.

Bilindiği üzere küf ve nem birçok hastalığa neden olan etkenlerdendir. Yaşam alanlarında kullanılan bu yapı malzemeleri sayesinde hiç bir şekilde nem ve küf gibi bir durum ile karşılaşılmadığı için insan sağlığını etkileyecek bir durum ile de karşılaşılmaz. Bu yüzden neredeyse birçok yapının banyo ve mutfak gibi alanlarında fayans, mermer, granit ve seramik gibi yapı malzemelerinden yararlanılır.

Mermer, Granit, Fayans ve Seramik Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seramik ve mermer gibi yaygın olarak kullanılan yapı malzemelerini alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu öncelikli olarak kaliteli firmaların üretmiş olduğu ürünleri tercih etmektir. Çünkü kalitesiz olan ve markası belli olmayan seramik ve mermer gibi ürünler kısa süre sonra kırılma, sızdırma ve çatlama gibi sorunlar çıkarabilir. Ayrıca kullanılacak olan malzemenin kalitesi kadar uygulamanın işçiliği de çok önemlidir.

Bu yüzden bu yapı malzemelerinin mutlaka konusunda uzman olan ve deneyim sahibi olan firmalar ya da kişiler tarafından uygulanması gerekir. Oldukça önemli olan bu yapı malzemelerini alırken dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise seramiklerin boyutları ve renk kodlarıdır. Çünkü işlem sırasında satın alınan ürünler arasında farklı bir ürün olması görsel olarak uygulama yapılan alanın bozulmasına neden olur. Bunun için kullanılacak olan malzemelerin üretim tarihlerinin aynı olmasına özen gösterilebilir.

Ayrıca uygulama yapılacak olan alanın büyüklüğüne göre hesap yapılmalı ve yeterli miktarda mermer, fayans ya da seramik alınmalıdır. Aksi halde fazladan alınan ürünler kişilerin ellerinde kalabilir. Ancak ileride meydana gelebilecek olan aksiliklerden dolayı alınan üründen bir kutu fazla alınmasında fayda vardır. Böylece herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında elinizdeki ürünleri kullanabilirsiniz. Ayrıca iyi bir seramik ustası danışılmak için doğru adrestir.

En Yeni Fayans, Granit, Seramik ve Mermer Trendleri

Günümüzde yukarıda bahsettiğimiz yapı ürünleriyle ilgili o kadar çok farklı seçenek var ki birçok kişi bu konuda büyük bir kararsızlık içerisinde kalıyor. Ancak en yeni trendleri takip ederek bu konuda oluşan kararsızlıklar giderilebilir. Bu konuda en yeni trendlerden bir tanesi şüphesiz beyaz renk ve beyaz renk üzerine desenli olan modellerdir. Görsel olarak sağladığı avantajlardan dolayı birçok kişi fayans ve mermer gibi ürünlerde beyaz rengi tercih ediyor. Ancak daha renkli bir ortam yaratmak isteyen kişiler daha canlı ve daha renkli ürünleri de tercih edebilir.