Türkçe | English | العربية | русский | 中国 | Deutsch | Français

HABERLER

Belenco Ürünleri Bakımı

Belenco Ürünleri Bakımı

HABERLER

Belenco Kullanım ve Bakım Kılavuzu

Olağanüstü derecede sağlam ve dayanıklı doğal kuvars mineralini sanat ve mühendislikle yorumlayarak ileri teknoloji ve büyüleyici tasarımlarla üretim yapan Belenco, sahip olduğu aşınma, çizilme ve kimyasal dayanımıyla sağlam ve estetik bir yüzeydir. Kolay temizlenir, kullanım rahatlığı ile hayata konfor katar.

Her zaman hijyeniktir

Sıvı emmeyen, gözeneksiz, kompakt yapısıyla leke tutmayan, bünyesinde mikroorganizmaların üremesine izin vermeyen Belenco, hijyenik bir yüzeydir. Belenco’nun hijyenik yapısı NSF tarafından onaylanarak, üzerinde yiyeceklerin güvenle hazırlanabileceği NSF51 sertifikası ile belgelenmiştir. Hijyen sağlamak için özel kimyasallar uygulamanıza gerek yoktur. 

Kalıcı leke tutmaz

Formülünde %90’ın üzerinde doğal kuvars minerali, bağlayıcı ve inorganik pigment içeren, dünyadaki en ileri teknoloji kullanılarak üretilen Belenco, sıvı emmeyen gözeneksiz yapısı ile kirlenmeye karşı dirençli bir yüzeydir. Bileşiminin %90’nından fazlasını oluşturan kuvars, kimyasalların yıpratıcı etkilerini sorun olmaktan çıkarır. Çay, kahve, sirke, limon, renkli baharatlar gibi diğer tezgah malzemelerinin kalıcı olarak lekelenmesine ya da yüzeylerinde aşınmaya sebep olabilecek maddeler Belenco’ya etki etmez.

Doğal parlaklığını korur

Parlaklığını içerdiği kuvarsın doğal ışıltısından alan Belenco’nun üzerine koruyucu sürmenize, cila ya da yeniden parlatma yapmanıza gerek yoktur. Belenco basit bir günlük temizlikle uzun yıllar ilk günkü parlaklığını ve doğal canlılığını korur.

Basit Bir Günlük Temizlik İle İlk Günkü Gibi Işıldar!

Nemli, pamuklu bir bez ve az miktarda yumuşak nötr bir sıvı deterjan (cam yüzey temizleyicisi veya bulaşık deterjanı) günlük temizlik için yeterlidir. Yüzeye damlayan veya bulaşan artıkları kuruyup kalıcı kire dönüşmeden silerseniz, basit bir temizlik ile yüzeyinizin ilk günkü pırıl pırıl görüntüsünü uzun yıllar koruyabilirsiniz. Deterjanla yapacağınız temizlikten sonra yüzeyi yeterli miktarda su ile iyice durulamanız ve sonrasında kurulamanız gerek sağlığınız gerekse yüzeyin doğal görünümünün zamanla zarar görmemesi için önemlidir.

Seta Yüzeyler dokulu olduğundan lekelere karşı daha hassastır ve daha sık bakım gerektirir.

Zor Lekeler

Kurumuş lekeleri çıkarmak güçtür ve daha fazla çaba harcamanızı gerektirir. Bu nedenle tezgahınızda meydana gelen kir ve lekeleri kurumadan temizleyin. Kurumuş yiyecek ve içecek artıkları, saç boyası, oje, yapıştırıcı, boya kalıntıları gibi zor kirlerin çıkarılmasında plastik bir spatula kullanın. Plastik spatula ile önce lekeyi nazikçe kazıyın ve ardından yumuşak bir bez ve sıvı deterjan (cam yüzey temizleyicisi veya bulaşık deterjanı) ile yüzeyi temizleyin. Temizlik sonrası yüzeyi yeterli miktarda su ile durulayın ve kurulayın.

Temizlik ürünü iyice durulanmadan, yüzeyler kurumaya bırakılmamalıdır.

Tezgahınızı Neden Kuru Tutmalısınız? 

Musluk suyunun kireç içeriği yüksek olduğu için kuru tutulmazsa zamanla eviye kenarı ve arkasında biriken musluk suyu içerisindeki kireç çökelerek yüzeyde biriken kireç kalıntılarına sebep olur. Kuvars yüzeyinizin üzerinde taşlaşan kireç kalıntılarını çıkarmak için yapılan en büyük yanlış ise kireç sökücü kullanmaktır. Çünkü kireç sökücü çok yüksek oranda konsantre, asidik bir kimyasaldır ve kuvars tezgahınızdan kireci sökerken, yüzeye zarar verir.

Ticari olarak marketlerde satılan çoğu kimyasal temizleyici madde konsantre olarak üretilmekte ve çok asidik (ph:0-4) veya çok bazik (ph:10-12) kimyasal yapıda olabilmektedir. Bu tür kimyasal temizleyicilerin seyreltilerek (bir kova suya bir kapak gibi) kullanılması tavsiye edilir. İşlem sonrasında yüzey mutlaka bol su ile durulanarak temizleyiciden arındırılmalı ve kurulanmalıdır. 

Pas ve yağ lekeleri

Pas lekeleri ve ağır yağ lekeleri gibi çıkarılması güç lekelerin oluşmamasına özen gösterin. Bu tip lekelerle karşılaşıldığı durumlarda yağ ve pas sökücü ürünlerin kullanılması gerekir ki; bu tür güçlü kimyasallar yüzeylere zarar veren maddelerdir. Dolayısı ile kullanımlarında çok dikkatli olun. Yüksek pH seviyesine sahip bu ürünler sadece lekenin üzerine uygulanmalı ve en kısa sürede yeterli miktarda su ile durulanmalıdır. Yüzeyde uzun süre kalması durumunda veya yeterince iyi durulanmadığı takdirde bu temizlik maddeleri Belenco renklerinde solmaya veya yüzeyde bozulmaya neden olabilir.

Tezgahınızı Korumak Elinizde! 

Çizilme Dayanımı

%90‘ın üzerinde kuvars minerali içeren Belenco tezgahınız gözeneksiz yapısı sayesinde yüzeyinde kalıcı leke barındırmayacak şekilde üretilmektedir. Mermer gibi sonradan cilalanarak veya kimyasal maddeler uygulanarak parlatılmaz. Kuvars yüzeyler fabrika ortamında kuvars minerallerinin elmas aşındırıcılar ile aşındırılması sonucu cam parlaklığına ulaşır. 

Kesme tahtası kullanın

Belenco içerdiği kuvarsın üstün özelliklerini bünyesinde barındırır. Doğadaki en sert mineral taşlardan biri olan kuvarsın Belenco’ya kazandırdığı en önemli özellik yüksek aşınma ve çizilme dayanımıdır. Ancak yine de sivri ve kesici aletleri doğrudan Belenco üzerinde kullanmayın. Tezgahınızın ilk günkü güzelliğini koruması için kesme tahtası kullanmaya özen gösterin.

Nihale kullanın

Belenco diğer tezgah malzemelerine göre daha yüksek ısı direncine sahip olmasına rağmen, yüksek sıcaklık değişikliklerinden çatlama, renkte açılma, yüzey bozukluğu gibi tepkiler ile etkilenebilir. Bu nedenle ocaktan veya fırından alınan sıcak kapların doğrudan Belenco üzerine konulmaması, nihale kullanılması kesinlikle gereklidir. Isı yayan mutfak aletlerini (elektrikli kızartma makineleri ve pişiriciler vb.) doğrudan tezgah üzerine yerleştirilmemelidir.

Aklınızda Olsun!

Belenco tezgahınızı uzun yıllar ilk günkü parlaklığı ve güzelliği ile kullanabilmek için lütfen aşağıdaki noktalara dikkat edin:

Tezgahınızın üzerinde inatçı kirlerin kurumasına izin vermeyin. Bu tip zor lekelerin kurumadan nemli bez ile silinmesi ve yüzeyin kurulanması tavsiye edilmektedir.

Belenco Kuvars Yüzeyler bileşiminin %90’dan fazlası kuvarstan oluşmaktadır ve kuvarsın tüm karakteristik üstünlüklerini yapısında taşır. Sertlik skalası 7 Mohs olan doğadaki en sert yarı değerli mineral taşlardan kuvars, Belenco Kuvars Yüzeyler’i yüksek çizilme ve aşınma dayanımı ile taçlandırır. Ancak yine de sivri ve kesici aletleri doğrudan Belenco üzerinde kullanmayın. Tezgahınızın ilk günkü güzelliğini koruması için kesme tahtası kullanmaya özen gösterin.

Bazı pişirme metodları ısının yansıyarak tezgaha ulaşmasına ve yansıdığı yerde birikerek yüzeye zarar vermesine neden olur. Her zaman tencere ve tavanızı ocağınızın uygun bölümüne, ortalanmış olarak yerleştirin. Ocak montajı, tezgahınızın arka paneli ile uygun mesafede yapılmalıdır. Aksi takdirde açık alev temasına maruz kalan kuvars yüzeyinizde ısıdan kaynaklı kalıcı leke oluşur.

Belenco tezgahınızın günlük temizliğinde pamuklu, nemli bir bez ve ılık su yeterlidir. Deterjan kullanmanız gereken durumlarda nötr günlük temizlik deterjanlarını tercih edin. Temizlik maddelerini kullanırken üretici firma talimatlarını mutlaka okuyun ve gereklerine uyun. Temizlik sonrası yüzeyi yeterli miktarda su ile durulayın ve mutlaka kurulayın.

Rutin temizlik Pamuklu, nemli bir bez ve ılık su
Hafif lekeler Nötr günlük temizlik deterjanı
Ağır, kurumuş lekeler Sulandırılmış çamaşır suyu, jel deterjanlar

İçerisinde aşındırıcı tanecikler bulunan toz ve krem deterjanları kesinlikle kullanmayın. Jel ürünleri tercih edin. Yine aynı şekilde sert temizlik araçları (tel ovucular, aşındırıcı yüzeyi olan süngerler vb.) kullanmayın.

Tezgahınızın üzerine ağartıcı, boya sökücü, boya ve vernik incelticiler (tiner, trikloretan veya metilen klorid gibi kimyasallar) uygulamayın. pH derecesi 8,5’un üzerinde olan güçlü bazlar ve tuzruhu gibi pH derecesi çok düşük asitler tezgahınızın solmasına ve pürüzsüz yüzeyinin bozulmasına sebep olur.

Bu ürünleri tezgâh üzerine uygulamayın, tezgah ile uzun süre etkileşim halinde olmamalıdır:

  • Aktif Hidroksit içeren Alkali ürünler (lavabo açıcıları, kireç çözücüleri vb.)
  • Trikloretan veya Metilen Klorid içeren ürünler (Ağır yağ çözücüler, leke ve boya çıkarıcılar, vb)

Tezgah üstüne herhangi bir ağır cisim düşürülmesinden kaçının. Cisimlerin tezgah yüzeyinde veya kenarında hasar yapmasını (çizilme, çatlama, parça kopması vb.) önlemek için özen gösterin.

Belenco parlaklığını içerdiği kuvarstan alır. Bu nedenle Belenco yüzeylere parlaklık verici kimyasallar uygulamayın. Belenco yüzeyler ancak fabrika şartlarında parlatılabilir. Sonradan yapılacak parlatma ya da cila işlemleri Belenco kuvars yüzeyinize tamir edilemeyecek şekilde zarar verir.

“Belenco Kullanım ve Bakım Kılavuzu”nu atölyenizden almayı unutmayın.